Porozmawiajmy o dyskusji. W niektórych państwach, głownie o tradycji brytyjskiego parlamentaryzmu, zasady dyskusji są przedmiotem w szkole średniej. Są prowadzone dyskusje między uczniami, między szkołami, są konkursy, itp.

Są aprawy ważne, mniej ważne i nieważne. Najważniejsze są sprawy życia i śmierci. Trzeba ocenić  jak ważna jest dyskusja na NEonie. Spotkanie na NEonie nie jest sprawą życia i śmierci. Dla mnie NEon jest spotkaniem klubowym. A tak jak w każdym eleganckim klubie obowiązują zasady zachowania. Klub to jest elegancja w zachowaniu i słownictwie, a więc w matriale proponowanym do czytania, bo to jest nasza konwrersacja. 
Zdrowe zasady wspólżycia społecznego i  dyskusji politycznych  wśród niezaangażowanych politycznie obywateli. 
 
 
1. Nie wolno nikomu, w prowadzonej dyskusji,  narzucać swojej religii, czy własnych poglądów w w tej sprawie. Wyznawana religia jest prywatną i intymną sprawą każdego człowieka. Jest to jego prywatna rozmowa z jego Bogiem. Wiara, lub niewiara, są sprawami nie podlegającymi racjonalnym uzasadnieniom. 
 
 
2. Nie wolno nikomu w prowadzonej dyskusji, narzucać  swoich poglądów politycznych. Poglądy ludzi wynikają z ich własnych doświadczeń, przeżyć  i przekonań,  bo tylko dorośli ludzie są upoważnieni do wyrażania swoich przekonań w procesie głosowania, więc ci ludzie kierują się własnym rozumem. 
 
 
3 Jeżeli dyskusja dotyczy problemów, nie wolno nikomu kierować swoich słow w kierunku oponenta, w celu jego oceny jako człowieka, nie wolno go poniżać, ani nie wolno go wychwalać. Dyskusja idąca w kierunku "ad personam" jest zwyczajnym "pyskowaniem".  Nie wolno nikogo "obgadywać" i oceniać w duskusji z innymi członkami forum. Bo to jest plotkowanie. Należy się trzymać tematu. 
 
 
4. Innym przejawem zaniżania poziomu dyskusji jest "ad Hitlerum", czy "ad Stalinum" czyli sięganie do argumentów przywołując  jakieś doświadczenia z tych okresów historyccznych. Tekie argumenty kończą właściwie dyskusję, bo z  tymi argumentami nie da się dyskutować w obecnej sytuacji polityczno-społecznej. 
 
 
5.W celu zachowania trwałego i pokojowego wspólżycia społecznego nie wolno chwalić się  posiadanym majątkiem, zarobkami, wykształceniem i innym  rodzajem wywyższania się, czy poniżania współdyskutantów. 
 
 
6. W celu trwałego i pokojowego wspólżycia spolecznego nie wolno nikomu się chwalić pochodzeniem,   znajomościami, ani nie wolno poniżać nikogo ze względu na pochodzenie, rasę, czy wygląd fizyczny, np; kalectwo nabyte, czyt wrodzone.  Nie wolno wypominać jego przodków, czy krewnych, którzy nie są uczestnikami dyskusji. 

Powyższe punkty zawierają tolerancję jaka powinna być zachowana między dyskutującymi ze sobą ludźmi.