Na spotkaniu 50 ciu krajów, głównie aliantów NATO w Ramstein nie podjęto decyzji w sprawie czołgów dla Ukrainy.

Nowy minister obrony Niemiec Boris Pistorius w swoich wypowiedziach potwierdził, że przywódcy obrony zebrani na długo oczekiwanym spotkaniu w Ramstein nie osiągnęli zgody w sprawie czołgów dla Ukrainy.Trwają intensywne między Berlinem a Waszyngtonem w sprawie dostarczenia dla Kijowa czołgów  produkcji zachodniej, a mianowicie Leoparda oraz M1 Abrams. Sojusznicy postrzegają Berlin jako zasadniczego przeciwnika decyzji.
Wśród oskarżeń, że Niemcy wahają się i tym samym osłabiają determinację zachodnich sojuszników, Pistorius kontynuował: „Tak naprawdę nie wahamy się, po prostu bardzo ostrożnie równoważymy wszystkie za i przeciw. To nie  tylko o dostarczaniu czegokolwiek komukolwiek, to  chodzi o wojnę i broń, nowy rodzaj broni, więc musimy być ostrożni, ponieważ mamy obowiązek uważnie i intensywnie przyjrzeć się, jakie mogą być konsekwencje dla kogokolwiek w tym konflikcie”.
„Dzisiaj wszyscy nie możemy jeszcze powiedzieć, kiedy zostanie podjęta decyzja w sprawie Leoparda i jak ta decyzja będzie wyglądać” – powiedział niemiecki minister obrony Boris Pistorius na zakończenie spotkania w bazie lotniczej Ramstein.

Podczas spotkania kilka dni temu szeroko informowano, że Berlin powiedział europejskim sojusznikom, że zezwoli na czołgi Leopard tylko wtedy, gdy Waszyngton jako pierwszy zapewni dostawę własnych czołgów Abrams. Ale administracja Bidena zamknęła dyskusję zdecydowanie, że  nie zgadza się na wysylania ciężkich czołgów.

W Kanadzie komentuje się to tym, że nowoczesne czołgi wymagają  nauki, treningów wojska do ich obsługi i wykorzystania,  a nie jest to mozliwe w warunkach  wojennych na linii frontu. 
Wiele krajów NATO było w stanie gotowości po wyrażeniu chęci wysłania wysoce wyrafinowanych niemieckich czołgów Leopard na Ukrainę, a mianowicie do Polski, Danii i Finlandii, a potem na Ukrainę,  ale Berlin musi to najpierw się zgodzić. 
Zełenski poprzez video argumentował dalej, że „Rosja koncentruje swoje siły, ostatnie siły, próbując przekonać wszystkich, że nienawiść może być silniejsza niż świat”. W typowy dla siebie sposób wygłosił w pewnym momencie emocjonalny apel, wyrażając jednocześnie frustrację...
Ale niestety wydaje się, że przynajmniej na razie Niemcy opowiadają się za bardziej ostrożnym – i powinniśmy dodać rozsądniejszym podejściem – nie chcąc sprowokować III wojny światowej przez wlanie zaawansowanych zachodnich czołgów do zaciekłego konfliktu, pomimo emocjonalnych apeli z Kijowa, także w obliczu ostrzeżeń Kremla „czerwonej linii”. Wreszcie rzadkie i racjonalne wyhamowanie w pośpiechu ostatnich tygodni, by wyslac  cięższą broń, co w przypadku pociągnięcia za spust na czołgach i odrzutowcach… nie byłoby już odwrotu.

W zeszłym tygodniu prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział: „Nie ma racjonalnego powodu, dla którego Ukraina nie została jeszcze zaopatrzona w czołgi typu zachodniego”. Ale choć z jego perspektywy tak może być, nie jest tak w przypadku wahających się sojuszników Ukrainy, którzy wydają się mieć dwa zmartwienia.  Przeniesienie tak ogromnej ilości pancerza uszczupli ich własne arsenały – i że zrobi to w krótkim czasie, w okresie wzmożonych napięć zarówno w Europie, jak iw Azji, które nie jest jasne jaki przybiorą kierunek. 

Tutaj Wielka Brytania jest w trudniejszej sytuacji niż większość innych głównych potęg wojskowych, mając tylko 227 czołgów Challenger 2 — z których 148 jest modernizowanych lub przeznaczonych do remontu, aby wydłużyć ich żywotność operacyjną do 2035 r. Pozostałe 79 jest potrzebnych jako przejściówka i będzie potem przejść na emeryturę.
Tymczasem w czynnej służbie znajduje się 2000 czołgów Leopard, rozmieszczonych między Niemcami, 13 innymi krajami europejskimi i garstką krajów spoza UE, w tym Kanadą, i żaden kraj nie ma ich w służbie znacznie więcej niż 100 — z wyjątkiem Niemiec, które 266.

Z drugiej strony nie okreslono jak szeroko jest dopuszczalna eskalacja  wojny i  jak powinno wyglądać jej zakonczenie.

https://www.zerohedge.com/military/germany-says-nein-tanks-allies-big-ramstein-meeting-face-zelenskys-pleading

https://www.politico.eu/article/ukraine-war-tank-leopard-2-conflict-weapons-pistorius-russia-kyiv-zelenskyy-putin-nato/