Wstrząsająca relacja jedynego Polaka, który walczył w Azowstalu podczas oblężenia Mariupola na Ukrainie, ukazuje okropności, z jakimi zmagali się obrońcy.

Polski snajper, który przeżył oblężenie Azowstalu: „Jedliśmy amputowane ręce i nogi”, żeby uniknąć głodu.

31 października 2022 r

redaktor: GRZEGORZ ADAMCZYKautor: MARCIN WYRWAŁ  via: ONET.PL

Jedyny Polak, który walczył w hucie Azowstal, opowiedział o walkach, niewoli rosyjskiej i ciężkich warunkach oblężenia Mariupola.
Na znak, jak rozpaczliwa stała się sytuacja w oblężonej hucie, gdy z dnia na dzień zaczęło brakować żywności, powiedział Onetowi, że „zjedliśmy amputowane nogi i ręce”.

Krzysztof był snajperem w batalionie Azow. Pytano go o jego skuteczność i liczbę zabitych Rosjan.
„Śledziłem ich do setki, przy stu plusach przestałem liczyć” – powiedział.

Polak został ciężko ranny 20 kwietnia.

„Zrzucili minę z helikoptera, który spadł 20 centymetrów od mojej nogi. Zostałem trafiony z pełną siłą wybuchu. Byłem ciężko ranny. Miałem rozerwane dwie nogi, złamany kręgosłup i poranione ręce. Lekarze powiedzieli, że „jeszcze minuta lub półtorej”, a ja bym się wykrwawił. Straciłem dwa i pół litra krwi. Lekarze chcieli mi amputować nogi, ale jakimś cudem zostawili je całe” – powiedział.

Mężczyzna opowiedział o trudnych warunkach podczas oblężenia Azowstalu oraz o niedostatku żywności i wody.

Brak wyników dla „Daliśmy dobre jedzenie i picie ludności cywilnej i dzieciom oraz jedliśmy zepsute mięso i kaszę. W zeszłym tygodniu zjedliśmy amputowane nogi i ręce – stwierdził.

16 maja Krzysztof i inni członkowie batalionu Azow, uznani na Ukrainie za bohaterów narodowych, zostali otoczeni przez Rosjan. „Na początku wszyscy się nas bali, cywile i żołnierze. Mówili, że to nie my jesteśmy przez nich schwytani, ale oni są przez nas schwytani. Mówili też, że Ukraina nie jest nam potrzebna, że ​​nas rozstrzelają, żebyśmy przeszli na ich stronę. Żaden z batalionu Azow się na to nie zgodził” – powiedział.

Polak powiedział, że po rehabilitacji planuje wrócić do batalionu Azow.

„Dobrze jest zabijać tych Rosjan” – powiedział.

W maju obrońcy Mariupola, którzy przez prawie trzy miesiące toczyli ciężkie walki, poddali się Rosjanom po tym, jak dowództwo zdecydowało, że „żołnierzom trzeba ratować życie”.

Według strony ukraińskiej do niewoli trafiło 2500 osób, w tym żołnierze batalionu Azow, 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej i innych jednostek.

W czerwcu ukraiński wywiad poinformował o „największej jak dotąd” wymianie jeńców, w ramach której do domów wróciło 144 ukraińskich żołnierzy, w tym 95 obrońców Azowstalu z różnych formacji. Wśród nich było 43 żołnierzy batalionu Azow. Od tego czasu wielokrotnie zgłaszano także mniejsze wymiany.

https://rmx.news/poland/polish-sniper-who-survived-azovstal-siege-we-ate-amputated-arms-and-legs-to-avoid-starvation/

George Soros wezwał NATO do wykorzystania żołnierzy z Europy Wschodniej w celu „zmniejszenia ryzyka worków na ciała dla krajów NATO” w artykule „New World Order” z 1993 r.
Soros wezwał mieszkańców Europy Wschodniej, aby byli zasadniczo wykorzystywani jako mięso armatnie uzbrojone w broń NATO, prorocza prognoza, biorąc pod uwagę rozwój wojny na Ukrainie.

https://rmx.news/article/george-soros-called-for-nato-to-use-eastern-europeans-soldiers-to-reduce-the-risk-of-body-bags-for-nato-countries-in-1993-new-world-order-article/