Problem tylko z pozoru jest prosty. Rosjanie umieścili swoje zapasy walutowe rezerw bankowych czy jakieś inne skarby w zagranicznych bankach, które można sobie zwyczajnie "przyswoić".
Po wysłaniu przez prezydenta Władimira Putina wojsk na Ukrainę w 2022 r. Stany Zjednoczone i ich sojusznicy zabronili transakcji z bankiem centralnym i ministerstwem finansów Rosji, blokując suwerenne rosyjskie aktywa o wartości około 300 miliardów dolarów na Zachodzie.
Według „Financial Times” Stany Zjednoczone zaproponowały, aby grupy robocze z głównych krajów uprzemysłowionych Grupy Siedmiu (G7) zbadały sposoby przejęcia tych pieniędzy.
Czym są te aktywa, gdzie się znajdują i co Rosja mogłaby zrobić, gdyby aktywa zostały skonfiskowane?
Podobnie jak inne banki centralne, rosyjski bank centralny ulokował część swoich rezerw złota i walut obcych w aktywach płynnych, takich jak główne waluty, złoto i obligacje rządowe. Około połowa tych rezerw znajdowała się na Zachodzie.
Bank centralny Rosji potwierdził, że na Zachodzie zamrożono aktywa o wartości około 300 miliardów dolarów. Suma rezerwy rosyjskiej waluty obcej i złota wyniosły wówczas 612 miliardów dolarów, tj. druga połowa rezerw jest w Rosji.
Putin oskarżył Zachód o rozpętanie wojny gospodarczej przeciwko Rosji i nazwał zamrożenie rezerw kradzieżą.
Prezes Banku Centralnego Elvira Nabiullina została skrytykowana przez nacjonalistów za zezwolenie na zamrożenie tak dużej części rezerw banku.
CO BYŁO ZAMROŻONE?
Rosyjski bank centralny nie podał szczegółowego zestawienia zamrożonych środków, ale ogólny zarys można uzyskać z dokumentów szczegółowo opisujących rosyjskie udziały na początku 2022 r.
W tym czasie bank centralny Rosji posiadał aktywa o wartości około 207 miliardów dolarów w euro, 67 miliardów dolarów w aktywach w dolarach amerykańskich i 37 miliardów dolarów w funtach brytyjskich.
Posiadał także udziały w wysokości 36 miliardów dolarów w jenach japońskich, 19 miliardów dolarów w dolarach kanadyjskich, 6 miliardów dolarów w dolarach australijskich i 1,8 miliarda dolarów w dolarach singapurskich. Jej udziały we franku szwajcarskim wynosiły około 1 miliarda dolarów.
Bank centralny Rosji podał, że aktywa te były inwestowane głównie w zagraniczne papiery wartościowe, depozyty bankowe i rachunki korespondencyjne nostro.
Największy udział banków w obligacjach stanowiły obligacje skarbowe Chin, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Austrii i Kanady.
Rezerwy złota Rosji były utrzymywane w Centralnym Banku Rosji.
Inwestycje w juana prowadzone są w Chinach.
W JAKI SPOSÓB BYŁY PRZECHOWYWANE AKTYWA?
Bank centralny Rosji nie ukrywał się za złożonymi łańcuchami posiadaczy nominałów, więc identyfikacja aktywów nie będzie trudna.
Większość aktywów – w tym prywatnych obywateli Rosji – została zamrożona u depozytariuszy.
KONFISKATA?
Rosyjscy urzędnicy wielokrotnie ostrzegali, że państwowa konfiskata majątku jest sprzeczna ze wszystkimi zasadami wolnego rynku.
„Zobaczymy, co postanowią” – powiedział agencji Reuters jeden z wyższych urzędników rosyjskich, pod warunkiem zachowania anonimowości. „Ochrona własności prywatnej to święta krowa, która karmi ją od wielu stuleci”.
Niektórzy rosyjscy urzędnicy sugerują, że w przypadku konfiskaty rosyjskich aktywów taki sam los może spotkać inwestorów zagranicznych zgromadzonych na specjalnych rachunkach typu „C” w Rosji. Niektóre aktywa zagraniczne już zostały skutecznie zablokowane na rachunkach C.
Nie jest jasne, ile dokładnie pieniędzy znajduje się na tych kontach, ale rosyjscy urzędnicy twierdzą, że jest to porównywalne z zamrożonymi rosyjskimi rezerwami o wartości 300 miliardów dolarów.
Minister finansów Anton Siłuanow powiedział , że na rachunkach C znajdują się znaczne środki.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział reporterom, że Rosja zakwestionuje w sądach jakąkolwiek konfiskatę.
„Jeśli coś zostanie nam skonfiskowane, zastanowimy się, co skonfiskujemy” – powiedział Pieskow. „Zrobimy to natychmiast”.
https://www.reuters.com/world/europe/what-where-are-russias-300-billion-reserves-frozen-west-2023-12-28/
Dlaczego tak się dzieje?
Prowadząc zagraniczną wymianę handlową należy mieć rachunki w różnych bankach zagranicznych aby móc opłacać poszczególne tranzakcje. A na tych kontach jest zagraniczna waluta w przypadku Rosji, bo co komu ruble? Czasami poszczególne banki są pośrednikami w przekazywaniu waluty z banku jednego państwa do banków w innych państwach. Banki aby móc funkcjonować, muszą mieć pełne zaufanie u klientów, niestety.
ZGŁOŚ NADUŻYCIE