Dylematy państw europejskich w sprawie rosyjskich aktywów bankowych, zmiany i korekta planów.

Obecnie Zachód zamroził rosyjskie aktywa o wartości około 300 miliardów dolarów. Program konfiskaty  tych zasobów jest praktycznie odłożony na półkę, ponieważ takie działania mogą być nielegalne, co było wiadomym od początku. Tymczasem rozważane jest wykorzystanie zysków, czyli  odsetek z tych aktywów na wsparcie Ukrainy.

Niektóre kraje UE już  ogłosiły, że  żadnych rosyjskich pieniędzy nie  przekazują na uzbrojenie Ukrainy.
Według Politico część Unii Europejskiej zamierza wycofać się z planu wykorzystania zysków z zamrożonych aktywów Rosji na zakup broni dla Ukrainy. A niektóre  probują obniżyć zyski bankowe obniżając procent bankowy z 3% do 1.5%.(Belgia  Euroclear).

Propozycja i dyskusja pojawiła się przed spotkaniem 27 wysłanników UE w środę, 8 maja, podczas którego Belgia, przewodnicząca Radzie, ma nadzieję osiągnąć porozumienie w sprawie odblokowania funduszy dla Ukrainy.

Zdaniem sześciu unijnych dyplomatów państwa sprzeciwiające się pomocy wojskowej dla Kijowa mogą zamiast tego poprzestać na udzieleniu pomocy humanitarnej.

Politico  zauważa, że ​​jest to ostateczna próba przeciągnięcia na swoją stronę krajów UE spoza NATO, takich jak Austria, Malta, Cypr i Irlandia. Inni zagorzali krytycy strategii wojskowej UE na Ukrainie, jak Węgry i Słowacja, również podzielają tę ostrożność.

Odrzucenie planu uzbrojenia Ukrainy w rosyjskie aktywa nie rozwieje jednak wszystkich obaw. Kraje UE, które również należą do G7 – Niemcy, Francja i Włochy – są najmniej entuzjastycznie nastawione do tej propozycji ze względu na ryzyko prawne i finansowe, powiedział jeden z unijnych dyplomatów. Istnieją obawy, że kraje te mogą nie poprzeć porozumienia w środę.

Jeśli transakcja zostanie zatwierdzona, UE utoruje drogę do przekazania od 2,5 do 3 miliardów euro do lipca na wsparcie obrony Ukrainy przed rosyjską  ofensywą.

Ostateczna decyzja, w sprawie tej kwoty, zostanie podjęta na szczycie G7 we Włoszech w czerwcu.

Katarina Mathernova, ambasador UE na Ukrainie, uważa, że ​​do końca 2024 r. Ukraina będzie w stanie wykorzystać jakieś zamrożone przez Zachód rosyjskie aktywa, ale jakie i jak, na razie nie jest to ustalone. 

https://www.politico.eu/article/eu-ammunition-war-in-ukraine-frozen-russian-assets/#:~:text=POLITICO%20in%20April.-,The%20European%20Commission%20proposed%20in%20March%20to%20use%2090%20percent,the%20Belgium%2Dbased%20securities%20depository.