Popularność Księżyca, w różnej formie, ciągle rośnie. Kiedyś był on tylko w zainteresowaniu zakochanych, którzy do księżyca wzdychali, albo psów i wilków do księżyca wyjących.
Dzisiaj Księżyc zaczęto pisać z dużej litery i zainteresowanie Księżycem rośnie. Zacznijmy od ś.p. Franka Sinatry, który się na Księżyc wybierał i nawet chciał bawić z gwiazdami. Do Księżyca jednak nie dotarł, z gwiazdami i gwazdkami chyba się jednak nieco pobawił.
https://www.youtube.com/watch?v=CFlMy48ui9s
Jako pierwsi po Księżycu spcerowali Amerykanie i był to Neil Armstrong oraz Edwin "Buzz" Aldrin , a potem to już coraz było więcej lotów na tą planetę z innych części świata, a nawet były lekkie wyścigi między ZSRR i USA.
Następnie zaineresowanie Księżycem wykazali Chińczycy. Stworzyli serię wypraw Chang'e i już druga chińska misją polegala na pobraniu próbek z Księżyca.
A potem po lądowaniu Chang'e 4 po drugiej stronie planety w 2019 r. i pobraniu próbek z bliskiej strony przez Chang'e 5, w 2020 r. to chińska misja Chang’e 6, od 2 maja - do 3 czerwca 2024 roku, pomyślnie dostarczyła 1935.3 g, próbki gleby z niewidocznej strony Księżyca, otwierając nowy etap wyścigu kosmicznego państw, na Księżyc.
Żade inne państwo, poza Chinami, nie dotarło się na drugim koniec Księżyca, prawie drugi koniec świata, nie mówiąc już o zbieraniu tam okazów.
Rosja i Chiny planują wspólnie, pięć misji na Księżyc, aby umieścić moduły na jego powierzchni i na orbicie wokół niego, tak podaje turecka agencja informacyjna Anadolu, cytując oświadczenie rosyjskiego rządu. Misje będą wspierać plan budowy zautomatyzowanej bazy badawczej na południowym biegunie Księżyca.
Do udziału w budowie stacji zaproszono inne kraje i agencje.
Do tej pory Chińska Krajowa Administracja Kosmiczna (CNSA) podpisała umowy o współpracy z ponad 10 krajami i organizacjami międzynarodowymi. Prace nad realizacją projektu już są rozłożone w czasie.
W czerwcu chińska misja Chang’e-6 powróciła na Ziemię po zebraniu nieco mniej niż 2 kg gleby i skał z niewidocznej strony Księżyca. Misja Chang’e-7, zaplanowana na 2026 r., będzie badać biegun południowy, a Chang’e-8 zostanie wystrzelony w 2028 r. w celu przeprowadzenia eksperymentów z wykorzystaniem zasobów Księżyca.
Jeśli projekt okaże się wykonalny, celem jest jego wybudowanie stacji do 2035 roku.
Projekt był dyskutowany od kilku lat. W kwietniu 2021 r. CNSA i Roscosmos podpisały protokół ustaleń w sprawie budowy stacji badawczej.
Pomysł polega na zbudowaniu stacji na biegunie południowym, aby wykorzystać ewentualny lód i wyposażyć ją w roboty i autonomiczne maszyny, do których w późniejszym terminie mogą dołączyć ludzie.Uważa się, że południowy biegun Księżyca zawiera lód wodny, który jest cennym zasobem do przyszłych badań. Lód wodny może być cennym zasobem dla przyszłej eksploracji Księżyca, ponieważ można go wykorzystać jako źródło wody pitnej, do chłodzenia sprzętu lub do produkcji paliwa i tlenu. 23 sierpnia 2023 r.
Tymczasem Stany Zjednoczone pracują nad programem Artemis mającym na celu budowę obozu bazowego i instalację stacji kosmicznej na orbicie księżycowej.
Pierwsza faza, czyli próba w locie ( bez śrub ?), została przeprowadzona w listopadzie 2022 r. W drugiej fazie czterech astronautów wyniesie w przestrzeń kosmiczną, aby „zademonstrować szeroki zakres możliwości potrzebnych w misjach kosmicznych”. Zaplanowano to na koniec roku 2025 r.
Artemis III wyśle astronautów na powierzchnię bieguna południowego i nastąpi to pod koniec roku 2026 roku.
https://www.globalconstructionreview.com/china-russia-agree-plan-to-build-moon-base-by-2035/#:~:text=Russia%20and%20China%20are%20planning,on%20the%20Moon%27s%20south%20pole.
A teraz to nawet zaczynają być wycieczki organizowane... na razie dookoła Księżyca.
Niektóre początkujące firmy zajmujące się turystyką kosmiczną zadeklarowały koszt wycieczki na Księżyc w przeliczeniu na każdego turystę. Przelot okołoksiężycowy: Space Adventures kosztuje 150 milionów dolarów za miejsce, a cena ta obejmuje miesiące szkolenia naziemnego, chociaż jest to tylko misja przelotowa i nie polega na wylądowaniu na Księżycu.
https://en.wikipedia.org/wiki/Tourism_on_the_Moon#:~:text=Some%20of%20the%20space%20tourism,not%20land%20on%20the%20Moon.
ZGŁOŚ NADUŻYCIE