Pewien młody człowiek pokazał mi zdjęcie swojej dziewczyny. -Jak jej na imię - zapytałam. -Frida. -Nie wygląda na Europejkę, skąd takie saskie imię -Frida?
-Dziewczyna ma pochodzenie meksykańskie, a Frida to na cześć artystki malarki meksykańskiej Fridy Kahlo.
Tak, to historia Meksyku; rewolucja, Trocki i świat artystów.
Rewolucja Meksykańska (1910–2020), długa i krwawa walka między kilkoma frakcjami w stale zmieniających się sojuszach, która ostatecznie doprowadziła do końca 30-letniej dyktatury w Meksyku i ustanowienia republiki konstytucyjnej.
Trocki, jeden z głównych architektów rewolucji rosyjskiej, był kiedyś uważany za najbardziej prawdopodobnego następcę Lenina na stanowisku przywódcy ZSRR. Jednak po śmierci Lenina w 1924 r. Trocki został odsunięty od władzy przez swojego rywala Józefa Stalina. W 1928 r. udał się na wygnanie, przenosząc się z kraju do kraju i ostatecznie osiedlił się w Meksyku w 1936 r. Nadal pisał i krytykował Stalina.
W maju 1940 r. Trocki przeżył zamach, kiedy do jego domu strzelali mężczyźni z karabinami maszynowymi. Trzy miesiące później został zamordowany przez Ramóna Mercadera, hiszpańskiego komunistę i podejrzanego o bycie agentem Stalina. Rząd radziecki zaprzeczył odpowiedzialności za śmierć Trockiego.
Magdalena Carmen Frida Kahlo y Calderón (żyła w latach 6 lipca 1907 - 13 lipca 1954 ) była meksykańską malarką znaną z wielu portretów, autoportretów i dzieł inspirowanych naturą i artefaktami Meksyku . Zainspirowana kulturą popularną kraju, zastosowała naiwny styl sztuki ludowej, aby zbadać kwestie tożsamości, postkolonializmu, płci, klasy i rasy w społeczeństwie meksykańskim. Jej obrazy często zawierały silne elementy autobiograficzne i łączyły realizm z fantastyką.
Oprócz przynależności do porewolucyjnego ruchu Mexicayotl, który starał się zdefiniować meksykańską tożsamość, Kahlo była opisywana jako surrealistka lub realistka magiczna. Znana jest także z malarstwa opisującego swoje doświadczenia związane z chronicznym bólem.
Urodzona w rodzinie Niemca i matki metyzy, Kahlo większość swojego dzieciństwa i dorosłego życia spędziła w La Casa Azul, swoim rodzinnym domu w Coyoacán – obecnie dostępnym publicznie jako Muzeum Fridy Kahlo. Chociaż w dzieciństwie Kahlo była niepełnosprawna z powodu polio, była obiecującą studentką zmierzającą do szkoły medycznej, dopóki w wieku 18 lat nie doznała obrażeń w wypadku autobusowym, co spowodowało jej trwający całe życie ból i problemy zdrowotne. Podczas rekonwalescencji wróciła do zainteresowań sztuką z dzieciństwa.
Zainteresowania Kahlo polityką i sztuką doprowadziły ją do wstąpienia do Meksykańskiej Partii Komunistycznej w 1927 r. dzięki czemu poznała innego meksykańskiego artystę i przyszłego męża, Diego Riverę.
Latem 1940 roku Frida Kahlo znalazła się w więzieniu. Policja w Meksyku podejrzewała ją o współudział w morderstwie pogrążonego w walkach rosyjskiego rewolucjonisty Lwa Trockiego. Kilka dni przed jej aresztowaniem został makabrycznie ugodzony szpikulcem do lodu. Jego morderstwo – i jej udział w zbrodni – było dramatycznym zwrotem wydarzeń, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że Kahlo i Trocki byli zakochanymi w sobie zaledwie trzy lata wcześniej; zadedykowała mu nawet uderzający autoportret.
Kahlo miała w swoim krótkim życiu wielu romantycznych partnerów (zmarła w 1954 roku w wieku 47 lat), ale niewielu zaowocowało powstaniem dedykowanych obrazów, a jeszcze mniej wskazywało wyraźnie na jej przekonania polityczne. Współpraca z Trockim przyniosła jedno i drugie. Chociaż ich romans trwał tylko kilka miesięcy, daje wgląd w politykę Kahlo i to, jak głęboko wpłynęli na jej twórczość.
Kahlo i Trocki poznali się po raz pierwszy w 1937 r., kiedy malarka miała 29 lat, a polityk 57. Kahlo i jej mąż, muralista Diego Rivera, byli gorącymi zwolennikami marksizmu i przez dekadę byli członkami Meksykańskiej Partii Komunistycznej z przerwami , od 1927 r. Pod wpływem rewolucji meksykańskiej na przełomie wieków opowiadali się za rządem populistycznym i wierzyli, że władza polityczna powinna spoczywać w rękach klasy robotniczej.
Na muralu Rivery „Arsenał” z 1928 r. pokazał Kahlo jako aktywistkę. Ubrana w koszulę ozdobioną czerwoną gwiazdą (czerwień jest tradycyjnym kolorem komunizmu) Kahlo rozdaje broń pracownikom, podczas gdy nad sceną powiewa flaga z insygniami sierpu i młota partii komunistycznej. (Zdjęcie wprowadzające)
https://www.artsy.net/article/artsy-editorial-frida-kahlos-love-affair-communist-revolutionary-impacted-art
https://en.wikipedia.org/wiki/Frida_Kahlo
https://en.wikipedia.org/wiki/Leon_Trotsky
ZGŁOŚ NADUŻYCIE