Dlaczego socjalizm się nie sprawdził? Jak należy rozumieć rozwój społeczny i od czego to zależy? Polityka i ekonomia - czyli kto rządzi - człowiek czy wielkie pieniądze?
Feudalizm, kapitalizm, socjalizm...
Feudalizm, to wiadomo... posiadacze ziemscy - to elity państwa, chłopi "przywiązani do ziemi" oraz wolni rzemieślnicy i handel, głównie zydowski, bo w Europie prawie wszędzie obowiązywało prawo, że ziemi żydom nie wolno sprzedawać.
Kapitalizm, to rozwój produkcji przemysłowej. Duże, srednie i małe własności przemysłowe. Klasy społeczne to posiadacze kapitału i wolni robotnicy zatrudnieni "sprzedający własną siłę roboczą". Kapitaliści weszli do elit państwowych, czyli do władzy państwowej. Chłopi stali się robotnikami.
A co to jest socjalizm? Pojęcie socjalizmu wiąże się ze społeczeństwem, był nawet "narodowy socjalizm".
Do kogo należą środki produkcji w socjalizmie? W socjalizmie środki produkcji (kapitał) należały do państwa. Czyli był to Kapitalizm Państwowy.
Rządzili działacze partyjni- nowa klasa uprzywiliowana, a robotnik był dalej robotnikiem. Miał tyle samo, albo mniej niż robotnik w kapitalizmie prywatnym.
Dlaczego ten socjalizm (Kapitalizm Państwowy) upadł w konkurencji z kapitalizmem prywatnym?
Upadł z powodu braku elit. Partie robotnicze nie potrafiły wyłonić elit na stanowiska liderów. Zamiast konkurencji o rynek, była konkurencja "do koryta". Karierę robili tępi działacze, a nie ludzie mądrzy. Stefan Woźniak nie miałby szans w Polsce, bo nie miałby wolności działania. Jacek Karpiński, polski wynalazca komputerowy, został ograniczony ze strony KC i SB. Zamiast budowy komputerów, hodował świnie jakiś czas.
A co dalej w rozwoju społecznym świata? Dalej jest i będzie kapitalizm globalny. A to wiąże się z rozwojem komputeryzacji, jako nowym środkiem produkcji.
ZGŁOŚ NADUŻYCIE