Rozpoznawanie twarzy to technologia, która potencjalnie umożliwia dopasowanie ludzkiej twarzy z obrazu cyfrowego lub klatki wideo w bazie danych twarzy.
Taki system jest zwykle stosowany do uwierzytelniania użytkowników za pośrednictwem usług weryfikacji tożsamości i działa poprzez identyfikowanie i mierzenie cech twarzy na podstawie danego obrazu.
Rozwój podobnych systemów rozpoczął się w latach sześćdziesiątych XX wieku, zaczynając od formy aplikacji komputerowej. Od momentu powstania systemy rozpoznawania twarzy znalazły ostatnio szersze zastosowanie w smartfonach i innych formach technologii, takich jak robotyka. Ponieważ skomputeryzowane rozpoznawanie twarzy obejmuje pomiar cech fizjologicznych człowieka, systemy rozpoznawania twarzy są klasyfikowane jako biometryczne. Chociaż dokładność systemów rozpoznawania twarzy jako technologii biometrycznej jest niższa niż w przypadku rozpoznawania tęczówki, pozyskiwania obrazu odcisków palców, rozpoznawania dłoni czy rozpoznawania głosu, jest ona powszechnie stosowana ze względu na proces bezdotykowy.
Systemy rozpoznawania twarzy wdrożono w zaawansowanych interakcjach człowiek-komputer, monitoringu wideo, egzekwowaniu prawa, kontroli pasażerów, podejmowaniu decyzji dotyczących zatrudnienia i zakwaterowania oraz automatycznym indeksowaniu obrazów.
Systemy rozpoznawania twarzy są obecnie stosowane na całym świecie przez rządy i firmy prywatne. Ich skuteczność jest różna. Korzystanie z systemów rozpoznawania twarzy również wzbudziło kontrowersje, wraz z twierdzeniami, że systemy te naruszają prywatność obywateli, często dokonują nieprawidłowej identyfikacji. Twierdzenia te doprowadziły do zakazu systemów rozpoznawania twarzy w kilku miastach Stanów Zjednoczonych.
Rosnące obawy społeczne skłoniły firmę Meta Platforms, zajmującą się siecią społecznościową, do zamknięcia w 2021 r. systemu rozpoznawania twarzy na Facebooku, usuwając dane ze skanowania twarzy ponad miliarda użytkowników. Zmiana ta stanowiła jedną z największych zmian w wykorzystaniu rozpoznawania twarzy w historii tej technologii. IBM również zaprzestał oferowania technologii rozpoznawania twarzy z powodu podobnych obaw.
Pojawiające się zastosowanie rozpoznawania twarzy polega na korzystaniu z usług weryfikacji tożsamości. Wiele firm działa obecnie na rynku, aby świadczyć te usługi bankom i innym biznesom. Rozpoznawanie twarzy zostało wykorzystane jako forma uwierzytelniania biometrycznego dla różnych platform komputerowych i urządzeń;
W systemie Android 4.0 „Ice Cream Sandwich” dodano rozpoznawanie twarzy za pomocą aparatu smartfona w celu odblokowywania urządzeń, podczas gdy Firma Microsoft wprowadziła logowanie za pomocą rozpoznawania twarzy do swojej konsoli gier wideo Xbox 360 za pośrednictwem akcesorium Kinect, a także systemu Windows 10 za pośrednictwem platformy „Windows Hello” (która wymaga kamery oświetlającej podczerwień). W 2017 roku smartfon Apple iPhone X wprowadził do swojej linii produktów funkcję rozpoznawania twarzy dzięki platformie „Face ID”, która wykorzystuje system oświetlenia podczerwonego.
W 2006 r. rząd chiński zainicjował projekt „Skynet” mający na celu wdrożenie nadzoru CCTV w całym kraju, a od 2018 r. w całym kraju zainstalowano 20 milionów kamer, z których wiele potrafi rozpoznawać twarz w czasie rzeczywistym. Niektórzy urzędnicy twierdzą, że obecny system Skynet może przeskanować całą populację Chin w ciągu jednej sekundy, a populację świata w dwie sekundy.
Bramki do wejścia na pokład w Pekinie wyposażone sa w technologię rozpoznawania twarzy.
W 2017 r. policji w Qingdao udało się zidentyfikować dwudziestu pięciu poszukiwanych podejrzanych za pomocą sprzętu do rozpoznawania twarzy podczas Międzynarodowego Festiwalu Piwa w Qingdao, z których jeden ukrywał się od 10 lat. Sprzęt działa w ten sposób, że nagrywa 15-sekundowy klip wideo i wykonuje wielokrotne zdjęcia obiektu. Dane te są porównywane i analizowane ze zdjęciami z bazy danych policji i w ciągu 20 minut osobę można zidentyfikować z dokładnością do 98,1%.
W 2018 r. chińska policja w Zhengzhou i Pekinie używała inteligentnych okularów do robienia zdjęć, które porównywano z rządową bazą danych wykorzystującą funkcję rozpoznawania twarzy w celu identyfikacji podejrzanych, uzyskania adresu i śledzenia osób przemieszczających się poza obszar zamieszkania.
Pod koniec 2017 r. Chiny wdrożyły w Xinjiangu technologię rozpoznawania twarzy przy pomocy sztucznej inteligencji. Reporterzy odwiedzający ten region odkryli kamery monitorujące zainstalowane co mniej więcej sto metrów w kilku miastach, a także punkty kontrolne umożliwiające rozpoznawanie twarzy w miejscach takich jak stacje benzynowe, centra handlowe i wejścia do meczetów. W maju 2019 r. poinformowała organizacja Human Rights Watch.
Wiele miejsc publicznych w świecie jest wyposażonych w sprzęt do rozpoznawania twarzy, w tym dworce kolejowe, lotniska, atrakcje turystyczne, wystawy i biurowce.
Park safari wykorzystuje technologię rozpoznawania twarzy w celu weryfikacji tożsamości posiadaczy Kart Rocznych. Szacuje się, że większość ośrodków turystycznych zainstalowało systemy rozpoznawania twarzy i wykorzystuje je do przyjmowania gości.
Podczas Mistrzostw Świata FIFA 2014 w Brazylii brazylijska policja federalna używała gogli rozpoznających twarz. Systemy rozpoznawania twarzy „wyprodukowane w Chinach” wdrożono także podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich 2016 w Rio de Janeiro. Firma Nuctech dostarczyła 145 terminali inspekcyjnych dla stadionu Maracanã i 55 terminali dla parku olimpijskiego Deodoro.
W zasadzie na wszystkich ulicach wielkich miast zachodnich, gdzie odbywa się ruch pieszych czy ludzkie interakcje, są zainstalowane kamery, które bez ustanku notują i sprawdzają przechodniów. I zapowiada się, że ten proces bedzie tylko poszerzał.
Unia Europejska
Siły policyjne w co najmniej 21 krajach Unii Europejskiej używają lub planują używać systemów rozpoznawania twarzy do celów administracyjnych lub karnych.
https://en.wikipedia.org/wiki/Facial_recognition
https://www.skynet.net/china
ZGŁOŚ NADUŻYCIE