Zdjęcie przedstawia protestujących obywateli w imieniu poszkodowanych w czasie wybuchu w Czarnobylu. Protest przed budynkiem WHO w Szwajcarii. 2008 rok.

Najpierw dowody rzeczowe  w postaci opracowania książkowego. 

Czarnobyl: Konsekwencje katastrofy dla ludzi i środowiska to tłumaczenie rosyjskiej publikacji Aleksieja V. Jabłokowa, Wasilija B. Nesterenki i Aleksieja V. Nesterenki z 2007 roku, pod redakcją Janette D. Sherman-Nevinger i pierwotnie opublikowanej przez New York Academy of Sciences w 2009 r. w serii Annals of the New York Academy of Sciences.

Książka nie została zrecenzowana przez Nowojorską Akademię Nauk. W prasie akademickiej ukazało się pięć recenzji, z czego cztery uznały książkę za mocno wadliwą i sprzeczną, a jedna pochwaliła ją, zwracając uwagę na pewne niedociągnięcia.

W książce dokonano analizy literatury naukowej i stwierdzono, że w dokumentacji medycznej pomiędzy 1986 rokiem, rokiem katastrofy w Czarnobylu, a 2004 rokiem odnotowano 985 000 przedwczesnych zgonów w wyniku uwolnionej radioaktywności. Do analizy literatury wykorzystano ponad 1000 opublikowanych tytułów oraz ponad 5000 publikacji internetowych i drukowanych, głównie w językach słowiańskich (tj. nieprzetłumaczonych na język angielski), omawiających konsekwencje katastrofy w Czarnobylu. Recenzenci zauważyli jednak, że podane źródła są trudne do zweryfikowania ze względu na stosowanie niestandardowych skrótów i nieodpowiednich wyjaśnień, ignorowanie szanowanych, recenzowanych prac na ten temat w języku słowiańskim oraz korzystanie z nierecenzowanych źródeł, takich jak w mediach i publikacjach internetowych.

 https://en.wikipedia.org/wiki/Chernobyl:_Consequences_of_the_Catastrophe_for_People_and_the_Environment