EIU, oceniła 173 miasta na całym świecie pod kątem różnych czynników, w tym opieki zdrowotnej, wskaźników przestępczości, stabilności politycznej i dostępu do zieleni.

Wiedeń odzyskuje tytuł „najbardziej przyjaznego miasta świata”
Każdego roku The Economist publikuje ranking miast o najlepszych warunkach życia.
Jak podają autorzy ze Statisty, w 2022 r. na listę wpłynęła nie tylko pandemia Covid-19, ale także wojna na Ukrainie, kiedy Kijów został usunięty z ankiety, a wyniki zarówno w Moskwie, jak i Sankt Petersburgu spadły z powodu do „zwiększonej niestabilności, cenzury, nakładania zachodnich sankcji i wycofywania się korporacji z kraju”. Kilka miast Europy Wschodniej również spadło w rankingu ze względu na zwiększone ryzyko geopolityczne.

Austriacka stolica Wiednia została ponownie ukoronowana jako najbardziej przyjazne miasto na świecie. Od ostatniego tytułu minęły trzy lata, ale dzięki niezliczonym możliwościom kulturalnym i rozrywkowym, a także stabilności, dobrej infrastrukturze i doskonałej opiece zdrowotnej, ponownie powróciło na cenioną pozycję, z imponującym wynikiem 99,1 punktów na 100 możliwych. Duńska stolica Kopenhaga i szwajcarski Zurych to kolejne dwa miasta, które zapełnią podium.



Chociaż prawdą jest, że sześć z dziesięciu najlepszych miejsc w grupie znajduje się w Europie – z dwoma miastami dzielącymi miejsca trzecie i dziesiąte – Kanada jest najlepiej reprezentowanym krajem z trzema metropoliami (Calgary, Vancouver i Toronto) w pierwszej dziesiątce.
Według badania, jednym z powodów, dla których te zachodnie i kanadyjskie miasta osiągają tak wysokie wyniki, jest wysoki wskaźnik szczepień przeciwko Covid-19 i złagodzenie ograniczeń miejskich.


Miasta amerykańskie są szczególnie nieobecne w najwyższych rankingach. Houston odnotowała jeden z największych spadków, spadając o około 25 miejsc w dół listy do indeksu 56. To dlatego, że wczesne rozluźnienie ograniczeń Covid oznaczało, że miasto znalazło się na liście w 2021 roku. został ponownie zdegradowany.


Badanie opiera się na „Global Liveability Index”, który określa i porównuje zróżnicowaną jakość życia mieszkańców każdego miasta, zgrupowanych w pięciu podkategoriach: infrastruktura, opieka zdrowotna, kultura i środowisko, edukacja i stabilność. Pełna lista obejmuje 173 miasta.

Wrocław i Warszawa znalazły się w pierwszej 25 w najnowszym rankingu Global Cities of the Future, odzwierciedlając ich atrakcyjność biznesową i gospodarczą.
https://www.cnn.com/travel/article/economist-world-most-liveable-cities-2022/index.html

https://www.zerohedge.com/personal-finance/vienna-regains-title-worlds-most-livable-city